U Laubi počinje 3. Boutique Art Fair ‘Nesvrstani’

U zadnjih nekoliko mjeseci postali smo bolno svjesni koliko je svijet u kojem živimo krhak i ono što se do jučer podrazumijevalo dobilo je odjednom novu dimenziju, onoga što je nemoguće. U takvim trenucima fizička distanca je posve nenadano ušla u naše živote, a na scenu je stupila virtualna komunikacija u kojoj su kulturna događanja zamijenila naše svakodnevne kontakte. U toj zoni nazovimo je samoće upravo je umjetnost postala okidač i onaj segment koji je naše živote stabilizirao i u njima smanjio dozu stresa. Pod dojmom svih ovih događanja, ali u nešto otvorenijim i opuštenijim okolnostima došli smo do novog iznimno bogatog programa u Laubi.

Izložbeno-prodajni program
U Laubi – Kući za ljude i umjetnost, od 18. d 21. lipnja održava se bogat izložbeno-prodajni program u sklopu kojega zainteresirani mogu pogledati provjerenu ponudu umjetnina sa djelima više od 120 umjetnika. Na sajmu će gostovati 12 galerija sa svojim probranim autorima, koji čine najveći dio sajamske ponude, a uz njih će ovdje gostovati i 20 samostalnih perspektivnih mladih umjetnika.
Ekskluzivno će biti predstavljena i Laubina suradnja sa kiparom svjetskog glasa Ivanom Kožarićem, kao i najnoviji radovi hrvatskih suvremenih umjetnika poput Zlatana Vehabovića, Igora Eškinje, Marka Tadića, Kristijana Kožula, Alema Korkuta te u Hrvatskoj rijetko dostupnih radova Miljenka Horvata.
Dvije nove gostujuće galerije
Među zastupljenih 12 galerija, po prvi put u Hrvatskoj će biti prisutne i dvije inozemne galerije – Improper Walls iz Beča i Galerija Y iz Ljubljane. Improper Walls djeluje na bečkoj galerijskoj sceni od 2014. U pitanju je kulturna platforma koja je usmjerena na urbanu i suvremenu umjetnost kao i na ilustraciju i multimediju. Posebna je po tome što organizira izložbe na neprofitnoj osnovi, i umjetnicima nudi potpunu podršku tijekom cijelog stvaralačkog procesa od prostora predviđenog za rad pa sve do mjesta izlaganja. Ovdje će ona predstaviti radove Anne Breit, Justasa Pranevicusa i Markusa Tozzera.

Dio serije fotografija umjetnice Anne Breit (Izvor: Improper Walls Facebook)
Uz spomenutu bečku galeriju po prvi puta će ovdje izlagati i Ljubljanska galerija Y koja se specijalizirala za predstavljanje i prodaju djela najperspektivnijih slovenskih umjetnika, a koja ovdje izlaže radove svojih umjetnika srednje generacije Saše Vrabiča, Ajana Pregla, Tine Dobrajc i Duše Jesih.

Ostale galerije
U programu će sudjelovati i druge galerije poput austrijske AAC International koja djeluje, i kao agencija za umjetničko savjetovanje i galerija, a koja zastupa hrvatske umjetnike na suvremenom europskom tržištu umjetnina. Ona je u svojim interesima usmjerena na implementaciju umjetnosti u kontekst luksuza. Ovdje će predstaviti radove Fedora Fischera, Matka Vekića, Nikole Vrljića i Stjepana Šandrka. U Laubi gostuje i Galerija Beck iz Zagreba, koja se također bavi suvremenom umjetnošću te multimedijalnim radovima, s djelima Vlade Kristla, Vojina Bakića i Gorana Trbuljaka.
Galerija Poola iz Pule koja pristupa na interaktivan način galerijskoj praksi tzv. Artist run galleryes, ovdje će predstaviti radove Lovre Artukovića, Bojana Šumonje, Igora Tartaša i Pavla Pavlovića. Zagrebačka Galerija Kranjčar izlaže radove Ivana Posavca, Martine Grlić, Mirjane Vodopije i Sandra Đukića.
Zagrebačka Galerija 90-60-90 poput navedenih promovira suvremenu likovnu umjetnost u okviru alternativnih izložbenih prostora, a pri čemu propituje zahtjeve umjetnika i publike, kao i poziciju institucije galerije danas. Ona će predstaviti radove: Ane Kolege, Line Kovačević, Marijane Stanić i Petre Grozaj. Tu je i Galerija Greta iz Zagreba koja ovdje izlaže radove: Maje Marković, Martine Meštrović i Svena Klobučara.

Rad Petre Grozdaj (Izvor: Galerija 90-60-90 Facebook)
Galerija Apoteka iz Vodnjana je dobila je ime prema mjestu svog osnutka, a to je prostor napuštene apoteke u staroj jezgri Vodnjana. Ova galerija usmjerena je na istraživanje, promoviranje, razumijevanje i prezentaciju suvremenog umjetničkog izričaja i ona će predstaviti radove Damira Očka, Dine Zrneca, Silvija Šarića i Tine Gverović. Gostovati će ovdje i koprivnička Galerija S koja se specijalizirala za grafike od 60-ih godina 20. st. pa prema suvremenosti. Ona će izložiti radove: Ivana Kožarića, Sebastijana Dračića, Eugena Fellera i Vlaste Delimar. Atelier Žitnjak iz Zagreba odnosno galerija za suvremenu umjetnost i radni prostor umjetnika izložit će radove Borisa Cvjetanovića, Frane Rogića, Hrvoja Mitrova i Predraga Pavića.

Lonac u dvorištu Laube
U Laubinom programu je predviđena i izrada murala u njezinom dvorištu, a koja je povjerena uličnom umjetniku Tomislavu Lončariću (Lonac), a čiji su murali u Kini i Švedskoj uvršteni u popis najljepših svjetskih murala 2017. godine. Upravo je njega nedavno Björn Van Poucke, kustos vodeće belgijske umjetničke galerije na otvorenom The Crystal Ship, i ekspert za uličnu umjetnost uvrstio među 50 najutjecajnijih ‘street art’ autora.
Jedna neobična knjiga
U sklopu popratnoga programa Kuća za ljude bit će i predstavljanja jedna potpuno neobična knjiga grafita, i to u petak, 19. lipnja u 18 sati. Autor ove knjige već nam nekoliko godina zaokuplja pozornost svojim grafitima, u vidu nenametljivih i duhoviti poruka, a koje nas uvijek na neki način zaokupe svojom jednostavnošću i neposrednošću. Autor očito svoju pojavu smatra u cijeloj priči sporednom te se potpisuje s NEBITNO.

Diskusija i glazbeni niz
Za 20. lipnja u 18 sati je predviđena panel diskusija o temi Što je s tržištem umjetnina srednjoistočne Europe, koju će moderirati Tihana Puc, a sudjelovat će članovi Međunarodnog udruženja za istraživanje tržišta umjetnina srednje i istočne Europe – Petja Grafenauer, Katarina Hergouth, Nataša Ivanović i Andrej Srakar.
Festival će obilježiti i bogat glazbeni programom nezavisne glazbene scene te će na službenom otvorenju, 18. lipnja od 22 sata nastupiti grupa Kensington lima, 19. lipnja Mangroove, a 20. lipnja Truth ≠ Tribe. Nije naodmet za spomenuti da je ulaz na sve koncerte besplatan.
Ovaj izložbeni program predviđen je za sve ljubitelje suvremene umjetnosti, no za one koji nisu sigurni sviđa li im se suvremena umjetnost ili ne, zgodno bi bilo da dođu i provjere svoja stajališta …
- Izvori informacija:
- Hina,
- T.Ba., Među 55 najljepših murala svijeta našla se i dva hrvatskog umjetnika, tportal.hr, 2018.,
- Predstavljanje knjige autora neobičnih poruka koje možemo vidjeti po gradu: Nebitno u Laubi, Lice grada, 2020.,
- Web stranice: Improper Walls, Galerija Y, Poola Gallery, Udruga 90-60-90, Apoteka prostor za suvremenu umjetnost, The Crystal Ship.